Halı temizleme, evlerde hijyenik bir deneyim yaşamak adına önemli bir süreçtir. Profesyonel halı yıkama şirketi aracılığıyla, üst düzey standartlarda halı temizleme hizmeti almak mümkündür. Peki hem evde halı temizleme hem de halı yıkama hizmetleri tarafında, en önemli konular neler? Organik halı yıkama ve antibakteriyel halı yıkama gibi hizmetlerin ön plana çıktığı günümüzde halının doğru temizleme teknikleriyle yıkanması önemlidir.

İstanbul halı temizleme firması Zümrüt Halı Yıkama olarak, halı temizleme konusunda bilinmesi gerekenleri inceledik.

Halıları periyodik yıkamak önemli: Halı temizliği kaç ayda bir olmalı?

Halılar, bir evin en önemli öğelerinden biridir. Yaşam alanlarının önemli parçası olan halılarda, hijyeni sağlamak oldukça önemlidir. Özellikle, halıya sıkça temas eden küçük çocukların olduğu evlerde, halı yıkamanın uygun aralıklarla gerçekleşmesi gerekir. Halı temizleme kaç ayda olmalı, halımı kaç ayda bir yıkamalıyım diyorsanız bunun yanıtı, kullanıma göre değişir.

Çok sık kullanılan halıların ortalama 4-5 ayda bir yıkanması önemlidir. Çok fazla kullanılmayan halılarsa, en fazla 9 ayda bir yıkanmalıdır. Hem iyi bir görünüm hem de hijyen açısından, halı temizleme periyotlarını aksatmamak gerekir. Halının tipine uygun temizlik malzemeleriyle, yıkamanın etkili ve profesyonel bir şekilde sağlanması gerekir.

Evde halı temizleme: Halı tüyleri nasıl temizlenir?

halı tüyleri temizleme

halı tüyleri temizleme

Halı yıkamada etkili sonuç almak için, en doğru seçim elbette profesyonel temizlik ekipmanlarıyla çalışan halı yıkama şirketlerine güvenmektir. Ancak bunun haricinde, evde halı temizliği de bir rutin olmalıdır. Halı temizliği sürecinde en çok akla gelen konuların başında tüy temizliği geliyor. Özellikle, kedi veya köpek gibi evcil hayvanların yaşadığı evlerde halı temizliğinde tüyler daha da önem taşır. Robot süpürge veya dik süpürgeler belli ölçüde yardımcı olsa da, yeterli değildir.

Evde halı tüyü temizleme sürecinde aşağıdaki noktalara dikkat etmek gereklidir:

 • Halı fırçasını suya batırın
 • Halı fırçası yardımıyla, halının üzerindeki tüyleri toplayın
 • Temizleme esnasında, halının ıslanmamasına mutlaka dikkat edin
 • Halı tüyleri aldıktan sonra, halının kurumasını bekleyin
 • Bu süreçte toz formunda temizleyici kullanabilirsiniz
 • Bir gün sonra halıyı tekrar süpürün.

Hangi halı temizleme ürünlerini kullanmalısınız?

Halı temizlemede, doğru temizlik ürünü kullanmak önemlidir. Her şeyden önce, halı tipini ve temizleme talimatlarını öğrenin. Dokuma halı, bambu halı veya diğer halı çeşitlerinde, özel yıkama temizleme yönergeleri olabilir. Yanlış temizlik ürünü kullanmak, halı temizlemede istenmeyen sonuçlara yol açar. Etkili bir halı temizleme işleminde, en çok tercih edilen ürünler şöyledir:

 • Karbonat
 • Sirke
 • Toz deterjan
 • Yumuşatıcı

Halı temizlemenin adımları nelerdir?

Halı temizlemede gerekli ürünleri topladıktan sonra, titiz bir şekilde temizleme talimatlarını takip etmelisiniz. Etkili bir halı temizliği sonrasında, halılar hem hijyenik hem de mis gibi kokusuyla dikkat çeker. Yumuşak yapısıyla, her adımda keyif verir. Evde halı temizleme konusunda aşağıdaki adımları takip edin:

 • Temizlik işlemi öncesinde halınızı mutlaka süpürün, görünen kirlerin tamamından arındırın.
 • Halı temizliği için uygun bir kapta halı temizleme deterjanı, yumuşatıcı, su ve sirkeyi karıştırın.
 • Karıştırdıktan sonra halıda kirli bölgelere püskürtün, ardından uygun bir bez kullanarak durulayın.
 • Halı kuruduktan sonra, lekeli bölgeler çok daha temiz olacaktır.
 • Halıya aniden bir sıvı dökülmesi durumunda, erken müdahale iyi olabilir. Böyle anlarda soda veya karbonat, lekenin derinlere inmesini engeller ve halıyı daha temiz halde tutar.

Halı temizliğini korumak için bunlara dikkat edin

Halıların temiz olması hem evde yaşayanlar hem de konuklar için önemli bir detay. Sağlıklı bir yaşam adına, evde halı gibi önemli eşyaların temiz, hijyenik olması önemlidir. Her gün milyonlarca virüs, bakteri çeşitli yollarla eve taşınıyor. Halıların temizliği ise, belli dönemlerde gözden kaçıyor. Halı temizliği yaptıktan sonra, belli konulara dikkat ederseniz, temizliği uzun süre korunabilir.

 • Halıda temizlik sonrasında, halı kullanılmayacaksa uygun koşullarda saklanır. Yaz veya kış döneminde farklı halı kullandığınız odalarda, halıları hijyenik bir şekilde saklamak için buna dikkat etmelisiniz. Halılar gidiş yönünde rulo olarak saklanır, üstelik naftalin kullanmak da mümkündür.
 • Halı temizliği konusunda, kimyasal içeriği yoğun ürünlerden uzak durun. Doğal bileşenlere sahip temizlik ürünleriyle, halı çok daha sağlıklı bir şekilde yıkanabilir.
 • Islak halde kalan halıların kuruması önemlidir. Bununla birlikte, halı kurutma esnasında güneşe çok maruz kalınması, halının renginin solmasına da neden olur.

Genel olarak halı temizliği, ev şartlarında çeşitli doğal bileşenlerle yapılabilir. Ancak ev ortamında halı temizleme oldukça zor, zaman isteyen meşakkatli bir iştir. Bundan dolayı birçok kişi, halı yıkama hizmeti alıyor. İstanbul halı yıkama şirketi Zümrüt Halı Yıkama olarak, profesyonel halı yıkama ekibimiz ve üst düzey standartlarda, doğal içerikli temizlik ürünlerimizle hizmet veriyoruz.

Tüm halı tipleri için en hijyenik hizmet: Zümrüt Halı Yıkama

Uzun yıllardır hizmet verdiğimiz halı yıkama sektöründe, farklı halı türlerine göre hangi temizlik tekniklerini izlememiz gerektiğini iyi biliyoruz. Profesyonel ekibimiz, halı yıkama konusunda deneyimlidir. Aşağıdaki halı çeşitlerinde, en hijyenik, temiz sonucu alacaksınız:

 • Yün halı
 • Makine halısı
 • Dokuma halı
 • Peluş halı
 • Bambu halı

Halı yıkama sürecinde, en gelişmiş ekipmanlarla İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası için hizmet veriyoruz. Yün halı yıkamanın yanı sıra makine, dokuma, bambu, peluş halı türlerinde de etkili temizliği sağlıyoruz. Temizleme, kurulama ve halının adresinize teslimi takvime uygun, dilediğiniz anda gerçekleşiyor. Halı temizliği malzemeleri veya halının kuruma sürecinde, Zümrüt Halı Yıkama ekibi gözbebeğiniz halılarınıza, gözü gibi bakıyor.

İstanbul halı yıkama fiyatları ne kadar?

Halı temizliği hizmeti almak isteyenler için, markamız halıları adresten teslim alıyor, işlemin ardından eve teslim ediyor. Birçok kişinin, halı yıkama sürecinde en çok merak ettiği konulardan biri de halı yıkama fiyatları. 2024 halı temizleme ve yıkama fiyatları konusunda, uygun fiyatı firmamızdan alabilirsiniz.

Halı yıkama fiyatları, halı sayısına göre değil metrekareye göre belirlenir. Halıların metrekare başına yıkama fiyatları ise halı çeşitlerine göre farklıdır. Bundan dolayı, ekibimize internet sitemiz üzerinde yer alan telefon numarası üzerinden ulaşın. Halı yıkama metrekare fiyatı aldıktan sonra, kaç metrekare ihtiyacınız varsa, fiyatı öğreneceksiniz. İstanbul’da profesyonel ve ucuz halı yıkama, hizmetimizden binlerce kişi faydalanıyor. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet, üst düzey ekipman ve personel kalitesiyle halılarınızı en iyi şekilde temizleyip, evinize teslim ediyoruz.

Halı temizleme, yıkama işlemi evlerde yapılması zor bir iştir. Bundan dolayı, halılarınızı profesyonellere emanet edin, en hijyenik şekilde adresinize teslim alın.

Bu içeriklerimize de göz atın: